Актуальна інформація та контакти

Проект Мольфар в Facebook
 
E-mail: info@molfar.org

Керівник проекту: Юлія Вотчер (Facebook)

 

Миколо, якщо б сьогодні зникло Міністерство Охорони Здоров'я, то катастрофи б не сталося. Лікарі би лікували, лікарні працювали, операції б робилися…» - ось так недавно завершилися моя бесіда з одним з відомих лікарів України.

А й справді, які функції зараз виконує МОЗ?

А які має виконувати?

Необхідні відкриті правила гри

МОЗ – плоть від плоті совіцької системи охорони здоровя. Зі своїми «плюсами» та «мінусами». На жаль, зараз «мінуси» впевнено нівелюють «плюси».

На сьогодні МОЗ – це структура, яка сповідує централізовану систему управління. Єдиний бюджет лікувальних закладів, єдина точка рішення найважливіших фінансових питань, єдине місце рішення долі інтернатури.

 А чи має так бути? Чи має чиновник МОЗ проводити тендер на закупку ліків чи медичного обладнання для районної лікарні Вижницького району Чернівецької області? І не грає ролі, це робить чиновник МОЗ чи ще якоїсь організації, яка створена під час каденції Квіташвілі.

 Бо свої потреби по лікам, медичному обладнанню та іншим необхідним компонентам найкраще знають на місці. В лікувальному закладі. Але, на жаль, розпоряджатися коштами не можуть, бо це під контролем МОЗ.

Сьогодні для ефективної реформи охорони здоров'я та переходу на відкриті економічні рейки, необхідні відкриті правила гри.

 Правила гри це:

  • Протоколи надання медичної допомоги
  • Конкурсний прозорий механізм підготовки вузькопрофільних спеціалістів
  • Система навчання та градації спеціалістів
  • Можливість лікарям отримувати гроші за свою роботу, тощо

 Протоколи надання медичної допомоги – це той алгоритм лікування, який буде загально прийнятним, як для лікувальних закладів, так і для страхових компаній. Це допоможе автоматично рахувати тарифи для медичних страхових продуктів. А це, в свою чергу, зменшить витрати бюджету на лікування. Бо люди купуватимуть страховку, а не отримуватимуть подачки з бюджету.

На сьогодні кожен лікувальний заклад та лікар лікує на свій страх та розсуд те чи інше захворювання. А типовий формат лікування (протоколи) мають лише рекомендаційний характер або взагалі відсутні.

Чи ефективно працює МОЗ, якщо не може вирішити це питання вже протягом 12 років?

 Конкурсний прозорий механізм – це дієвий інструмент селекції найкращих та найрозумніших у вузькі медичні спеціальності. Лише розумні лікарі зможуть вилікувати вас від раку чи зробити операцію по пересадці печінки. Інших шляхів, на жаль, людство поки що не знайшло.

Що зробило МОЗ для рішення? Чи дало можливість асоціаціям приймати рішення щодо квотування та пошуку найобдарованіших студентів? Яким чином проводяться прозорі тестування? Чому ці дані не є відкриті для всіх, і студент з найвищим балом не може вибрати найкращу клініку на свій смак (де, звичайно ж, є вакансії)?

Це зробити просто. Це буде зрозуміло. І це дасть результат. При чому швидкий та хороший.

Щодо кваліфікації медичних спеціалістів

Чи проводяться прозорі та незаангажовані тестування працюючих лікарів? Чи далі (та що там говорити, сам це знаю) проводяться псевдокурси підвищення кваліфікації, де лікарі або не приїжджають туди, відкуповуючись, або б'ють байдики на новому місці.

Просто вдумайтеся: висококласний спеціаліст з великим досвідом роботи їде до Києва, Запоріжжя (потрібний обласний центр підставити) для того щоб бити байдики! Бо оперувати йому не дадуть (всім треба заробляти кошти). Нового не розкажуть. Адже древні професори живуть минулим, з книг минулого столітті черпають знання. А нового навчатися не хочуть.

Чи вигідна ця поїздка для спеціаліста? А для лікувального закладу? А для пацієнта?

А чи виступило МОЗ з пропозицією щодо зміни Статті 49 Конституції України?

Цитую:

 «Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.

Охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.

Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.

Держава дбає про розвиток фізичної культури і спорту, забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя

 

Всі знають, що медицина не є безкоштовною. Всі купують ліки та платять лікарям готівкою в руки. То, можливо, поглянемо чесно на питання і вирішимо його? Є послуга. Вона має вартість. Люди будуть платити. Це автоматично дасть можливість заробляти висококваліфікованих лікарям та відсіє нездар і тупих нероб.

Але ж ні. Бо в такому випадку розпорядником коштів буде лікувальний заклад, страхова компанія, пацієнт. І вони точно витратять ці кошти по призначенню. На лікування, медикаменти, на зарплату.

"У нас всьо работаєт"

Питань, які варто піднімати по МОЗ, багато. І наша структура робила кілька спроб вирішити завдання набагато меншого масштабу. Чого вартує похід представників проекту МОЛЬФАР в МОЗ для запуску цілодобової медичної гарячої лінії для лікарів і поранених в зеленій зоні військових дій на Донбасі. Але, на жаль, нас не тільки не чули, але і не хотіли слухати.

Знаєте, що нам відповіла заступник міністра?

«У нас всьо работаєт. І контакт-центр тоже єсть».

На питання, який номер цього контакт-центру, відповідь була проста: «Нє хамітє!».

 

На основі вище переліченого виникає просте і риторичне питання:

Якщо у Вас є структура, яка тільки споживає кошти,

Якщо ця структура тільки ускладнює життя лікарів, пацієнтів та медичних закладів,

Якщо ця структура не чує та не бажає чути людей, на кошти яких вона утримується,

Що б Ви порадили зробити з такою структурою?

 

Ваша вподобайка допомагає нам розуміти, що ми не одні хочемо змін в охороні здоров'я

Ваш перепост допомагає знаходити більше однодумців та помічників в цій непростій справі.

 

Керівник  проекту "Медична Інформаційна Система":

Микола Понич

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.